Uutiset

1.9.2025Taimenen syysrauhoitus 1.9.-30.11!Lue lisää »1.9.2025Salakalastus ja voimalaitosalueella luvatta liikkuminen ehdottomasti kielletty!Lue lisää »13.8.2025Taimenen kalastus jatkuu!Lue lisää »

Satunnaiset kuvat

taimenen kunniaksi!
kalastaja

Keskustelu

KalastajaKalastuksenvalvonta19.7.2025 12.21
Virralla lähes joka ilta porukkaa mato-ongella ja kalastajia kalastamassa voimalan padolta tai rauhotusalueelta. Autokaupalla ajelee myös rantaan kaikenmaailman porukkaa crocsit jalassa heittelemään, ja poistuvat kun menee tai soutaa lähemmäksi. Se on ihan turhaan nostaa lupien hintaa ja laittaa jotakin senttitarkkoja välimittoja mitä kaloja saa ottaa saaliiksi, kun jokainen 10cm taimenkin näkyy menevän kassiin.

Olen kymmenisen vuotta maksanut joka vuosi virtaluvat ja minulta on tänä aikana kerran kysytty luvat. Kyllä lämmittää mieltä maksaa joka vuosi luvat kun selkeästi niitä ei Vaajavirralla tarvita.

Toivoisin että virralla olisi iltaisin edes satunaisia pistotarkastuksia, mutta tuntuu että vaikka valvojille soittaa ei heitä kiinnosta pätkän vertaa tämä touhu.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: